Türk Korku Filmleri Üzerine Bir Değerlendirme

15 Şub

Türk Sineması’nda en üretken alanlardan biri de korku türü filmlerdir. Türk Korku Sineması 2015 yılında 22 yeni filmle rekora imza atarken 2016 yılında korku film sayısı 28’e çıkmıştır. Dabbe serisinin başlamasıyla birlikte korku filmleri muazzam bir artış sergilemektedir. Dabbe filmiyle başlayan korku filmi furyası ile günümüze kadar vizyona giren ve girecek bütün korku filmleri cin ve büyü konularını ele alarak farklılık yaratamamıştır.

Toplumun dini ve manevi inançlarından hareketle cin filmlerinin bu kadar artış göstermesi toplumsal açıdan ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır bir konudur. Amerika ve Batı sinemasını ele aldığımız da korku filmlerinin konusunda bu tarz mistik ve ruhani varlıkları konu alan filmler elbette var. Ancak Türk Sineması’na oranla oldukça az sayıdadır.

Türk Korku Filmlerinde dini ve kültürel birçok öge yer almaktadır. Özellikle halk arasında dolaşan hikayelerden oluşması ve filmin başlangıcında “Yaşanmış Bir Olaydan Alıntıdır.” ibaresi insanları daha çok etkileyerek etkisi altına almaktadır. Özellikle belli bir yaş grubunun altında ki çocukların bu tarz filmleri izlemesi psikologlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Neredeyse tamamının büyü ve cin temaları, benzer ritüeller etrafında gerçekleşmesi sinema severleri, özgün korku filmi arayışına sokmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir