Köpek Nasıl Eğitilir?

10 Nis

Köpeklerin yaşlarının insanla yaşına oranlandığını bilinmektedir. İnsanlar yaşlarına göre öğrenme süreçleri geçirirler. 0-1 yaşta yürümeyi 1-2 yaş konuşabilmeyi öğrenmek örnekleri gibi. Köpeklerde de yaş eğitimde önemi bir etkendir. Örneğin 5 aylık bir köpek itaat eğitimi için ideal yaştadır. İtaat eğitiminde köpekler koşullandırılmalılar. Mesela ilk olarak köpeğe yapmasını istediğiniz komutu elinizle çekerek veya iterek gösteriniz. Otur diye yüksek sesle komut verdikten sonra arkasından yere bastırmak gibi. Oturduktan sonraysa aferin denerek önce okşayıp sonrasında ödül olarak küçük bir sosis verebilirsiniz. Zamanla oturma komutunu sizin desteğiniz olmadan uygulayabilecektir.

Zaman içinde ödülü azaltıp okşamayla yetinmeniz bile köpek için yeterli olacaktır. Yürürken tasma kullanmak köpeğinizin sizi takip ederek yanınızda yürümesini basitleştirir. Önceleri tasmayla, adımlarınıza uygun olarak yürütmeyi denemelisiniz. Yavaşladığında ise sertçe tasmayı çekmelisiniz. Hızlı gittiğinde de geriye çekerek yönlendirmek mümkündür. Köpek zamanla ayak uydurmaya başladığında ise ödüllendirmeyi unutmamalısınız.

Tuvalet Eğitimi

Köpeklerin tuvalet eğitiminde ise gazete yöntemi oldukça uygundur. Tuvaletini yaptığında gazeteyi ıslak bölgeye koyun ve sonrasında bu gazeteyi tuvaletini yapmasını istediğiniz yere bırakın. Köpeği tasmasından tutarak gazeteyi koklatın. Birkaç deneme sonrasında tuvalet alışkanlığını kazanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir