George Orwell’dan Bir Baş Yapıt – Papazın Kızı

5 Şub

George Orwell kendisini kanıtlamış başarılı bir yazar olmasına rağmen Türkiye’de pek değer gören bir isim değildi. Ama geçtiğimiz yıldan beri hangi kitapçıya girsek çok satanlar bölümünde sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Hepimizin bildiği gibi en popüler eserleri arasında “1984” ve “Hayvan Çiftliği” yer almaktadır. Bu eserler son bir yılda hemen hemen bütün kitapçılarda en çok satanlar listesinde zirveye ulaştı. Distopya türüne örnek olan bu iki kitabı eğer okumadıysanız, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Distopya nedir diye soracak olursanız sizlere şöyle açıklayayım. Komünist toplum yapısı ütopya olarak adlandırılmaktadır. Distopya, ütopyanın anti-tezi olarak bilinmektedir. Bu tarz kitaplarda, komünist yaşama ve topluma eleştirisel bir bakış açısı ile bakılmaktadır.

George Orwell’ın bir başka baş yapıtı olan Papazın Kızı geçtiğimiz birkaç güne kadar çok duyulmuş veya okunan bir kitap değildi. Ancak ne olduysa kısa bir sürede “1984” ve “Hayvan Çiftliği” gibi popülarite kazanmaya başladı. Kitabın konusunu kısaca anlatayım sizlere. Kitapta gelişen olaylar, 1930’lu yılların ekonomik krizinde bulunan İngiltere’de yaşanmaktadır. Kitabın baş karakteri olan Dorothy’nin babası bir kilisede papazdır. Dorothy’nin babası, kızından itaatkar ve sesini çıkarmayan gelenekçi bir kız olmasını ister. Ancak tahmin edeceğiniz üzere bu istekler Dorothy için fazladır. Olayların devamında ise bir toplumun bir gecede nasıl değiştiğini yazar gözler önüne sermektedir.

Her kitabını severek ve heyecanla okuduğum George Orwell’ın daha önce herhangi bir eserini okuduysanız nasıl sert bir kaleme sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Yazarın bu özelliği bu kitap içinde geçerli. Eğer  daha önce bu kitabı okumadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Çünkü içinde bulunduğumuz toplumda dahil olmak üzere neredeyse tüm toplumların temel yapısı din ve ahlak ekseninde yer alır. George Orwell, bu kitapta bu temel kavramları tam karşıtları ile ele alarak değerlendirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir