Gençler Sosyal Medya Sitelerinden Uzaklaşıyor

27 Nis

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir anket gençlerin %60’ının sosyal medya hesaplarını kullanmaya ara verdiklerini ortaya koydu.

Yaygın önyargıya göre gençlerin telefonlarından uzakta zaman geçiremedikleri düşünülüyordu. Ama Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan anket bu düşünceyi yalanladı. Anket gençlerin %60’ının sosyal medyadan gönüllü olarak uzak kaldıklarını gösterdi.

Sosyal Medya’ya Gönüllü Ara

Associated Press-NORC Halka İlişkiler Merkezi tarafından yapılan anket, 13 ila 17 yaşları arasındaki gençleri inceledi. Anket sonuçları gençler için sosyal medyanın sağladığı arkadaşlar ve aileyle olan bağ hissinin önemli olduğunu gösterdi. Çok daha az sayıda genç ise sosyal medyayı her daim en iyi taraflarını göstermek zorunda olmaları gibi olumsuz duygularla ilişkilendirdi.

Perşembe günü yayınlanan anket sonuçları, gençlerin sosyal medyadan uzaklaşmalarının genellikle bir hafta veya daha uzun sürdüğünü ve bu gençlerin sosyal medyadan daha uzun süreler için uzaklaşmasının da ihtimal dahilinde olduğunu gösterdi. Ankette gençlerin niçin sosyal medyaya ara verdiklerini de belirtmeleri istendi. Sosyal medyaya ara veren gençlerin yaklaşık üçte ikisi en az bir gönüllü sebep gösterdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir