Filmdi Gerçek Oldu

25 Oca

Tüm serisini büyük bir hayranlıkla izlediğim Star Wars filmini bilmeyeniniz yoktur. Bilimsel kurguların teknoloji ötesi olduğunu da çoğumuz biliyoruz. Filmde birçoğumuzun hayranlıkla baktığı ileri teknoloji gerçek oluyor. Bilim adamları büyüt boyutlu lensler ile projeksiyon sistemlerinin yardımıyla Star Wars’daki teknoloji harikalarını, film olmaktan çıkarıp ürettikleri nano-malzeme sayesinde gerçek hayata uyarlamayı başarmışlar. Geliştirilen nano-malzeme sayesinde yüksek kaliteli üç boyutlu yansıtma kullanılmaya başlayacak.

Avusturya Ulusal Üniversite’sinde yapılan çalışmalar sonucunda üretilen nano-malzeme, saç telinden bile ince silikon sütunların birleşmesinde oluşuyor. Bu sayede ışığa üç boyutlu bir form katarak filmde gördüğümüz ileri teknolojiyi gerçekleştirmeyi başardılar. Prizma gibi birçok cisim ışığı iki boyutlu bir hale getirebiliyordu. Ancak üretilen malzeme hem taşınması kolay hemde ışığı üç boyutlu hale getiriyor.Bilim adamları, teknoloji ve bilimsel alanda çığır açan bu icat sayesinde filmde görülen hologramlı haberleşmenin artık günlük hayatta kullanılabileceğini söylüyorlar.

Bu projenin başını çeken isimlerden biri olan Sergey Kurk, hem günlük hayatta hemde teknoloji alanında ürettikleri malzemenin birçok yenilik getireceğini dile getiriyor. İleri ki zamanlarda bu teknolojinin hayatımıza nasıl yenilikler katacağını merakla bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir