Adale Çekilmesi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

16 Nis

Günlük hayatta birçoğumuzun başına gelen hadise adale çekilmesi; kasların zedelenmesi veya incinmesini içeren bir durumdur. Ağrı ve şişlikle meydana gelen olayın sebepleri ve korunma yöntemleri yazımızda.

 

ADALE ÇEKiLMESİ SEBEPLERİ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

Adale halk arasındaki adı kastır. Kas çekilmesi genel olarak spor yaparken veya anlık bir hareket anında, ağır bir yük kaldırılmak istendiğinde veya ısınmadan spor yapıldığında daha fazla gerçekleşir. Adale çekilmesi, incinmesi ve zedelenmesi durumlarına genel olarak adale çekmesi ibaresi kullanılır. Boyun tutulması da aslında bir adale çekilmesi örneğidir. Bu durumda hasta günlük hareketlerinde oldukça zorlanmakta ve ağrı hissedebilmektedir.
Basit manada gerçekleşen zedelenmeler ağrılı olup güç kaybı söz konusu olmamakla birlikte ağır bir zedelenme güç kaybına da yol açabilir. Zayıf bünyeliler, sporcular ve magnezyum vitamini eksik olanlar risk gurubundadır. Spor yapmadan önce ısınmak ve vücudu güçlendirecek egzersizler yapmak adale çekmesinden korunmak için önemlidir. Tedavisi basit ayakta olabileceği gibi operasyonda gerektirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir